Vala isikhangiso

Mobilní platformy v podání Applu a Googlu tu s námi jsou již deset let, ovšem ze začátku nebylo vůbec jasné, kdo na celosvětovém trhu bude králem. Tým Googlu tvrdě pracoval na budování nudného klonu BlackBerry. Nicméně, inženýři Googlu dokázali udělat něco, díky čemuž neskončili pod drnem, jako právě konkurenční BlackBerry.

Společnost Google se lehce inspirovala u Applu a o několik měsíců později, po představení prvního iPhonu, oznámila příchod nového mobilního systému Android. Ze začátku se systému nevedlo vůbec dobře, zatímco ostatním platformám, v podání Nokie, BlackBerry a Microsoftu, se vedlo skvěle.

Jestli chtěl Google být králem a uspět se svým systémem, musel podniknout razantní kroky. Na konci roku 2008 zahájil spolupráci s HTC a tentýž rok společně vydali první mobilní telefon s Androidem – HTC Dream/G1. Upřímně řečeno, nezdálo se, tedy alespoň na první pohled, že by se mohl Android stát absolutní jedničkou na trhu.

De facto celých dlouhých deset let se vedou různé soudní tahanice, kvůli patentům, které obě společnosti vzájemně porušili. V tomto článku se však zaměříme na to, s čím přišel Apple a Android to zdokonalil.

1. Displeje s vysokým rozlišením

Displeje s vysokým rozlišením dostal na trh Apple, a to se svým iPhonem 4, který disponoval novou technologií pod názvem Retina. V tu chvíli jablečná společnost započala velkou válku s ostatními konkurenčními výrobci. V současné době však mají Apple telefony pomalu nejnižší rozlišení, tedy alespoň oproti jiným vlajkovým lodím. Ani u iPhonu 7 a 7 Plus se situace příliš nezlepšila, ovšem podpora širokého barevného gamutu, kterou nové telefony od Applu disponují, téměř dotahuje kvalitu OLED displejů.

2. Obchod s aplikacemi

Android sice nemá lepší aplikace než iOS. Ve skutečnosti je ta největší mezera v uživatelské zkušenosti. Celková kvalita aplikací mezi oběma platformami je obdobná. Zatímco ale Android poskytuje vývojářům větší flexibilitu, iOS aplikace jsou plynulejší a mnohem více konzistentní.

Wayenakho kusukela ekuqaleni Apple velké problémy s vývojáři – je velmi selektivní, tedy alespoň co se o povolení aplikací pro App Store týká. Důvodem takové vybíravosti je v podstatě jednoduchá. Apple se snaží do svého obchodu s aplikacemi dostat jen ty nejkvalitnější, což funguje velmi dobře.

Akudingeki size sihambe ibanga elide kangako ukuze senze isibonelo. I-Snapchat ye iOS je mnohem lepší než pro Android. Lesi sithunzi sekhwalithi kwesinye isikhathi siphumela konjiniyela abathile abathuthukisele izinhlelo zabo zokusebenza iOS buď výlučně, nebo jako první.

Kunjalo, kukhona olunye uhlangothi lwemali, okungukuthi kubi. Okonjiniyela Android izinhlelo zokusebenza, kunobungozi obuncane bokuchitha izinkulungwane nezinkulungwane zamahora ekuthuthukisweni ukuze nje uhlelo lokusebenza lunqatshelwe ukufakwa kuhlu lwe-Google Play. Ngenxa yalokhu, umphakathi wokuthuthukisa Android uhlelo lokusebenza lukhule ngokushesha. Kodwa lokho akusho ukuthi azikho izinhlelo zokusebenza ezanele ku-App Store. Abasebenzisi bazo zombili izinkundla banezinhlelo zokusebenza eziningi kunezinempilo.

Ku-Google Play, ungathola ngokushesha uhla lonke lwezinhlelo zokusebenza ezithokozisayo nezinobuhlakani. Okokuqala, kunamathuluzi amaningi anamandla akuvumela ukuthi uguqule yonke idizayini yesistimu yakho yokusebenza Android. Futhi leyo yinto ongeke uyithole emncintiswaneni Apple App Store. Ngoba Android kukhona futhi uhlelo lokusebenza olubizwa ngokuthi i-Tasker oluvula umhlaba wamathuba okwenza imisebenzi nezinqubo ezizenzakalelayo. Nokho, kufanele ngivume ukuthi akwenzeki ngaso sonke isikhathi ukuthola uhlelo lokusebenza oluhle ku-Google Play.

Ovšem jen jednou věcí Google přeskočil Apple App Store. Na nedávné konferenci I / O Google představil geniální funkci. Myšlenka nové funkce je jasná – jakmile jste na webové stránce či službě, která má svou vlastní aplikaci, můžete použít některé funkce dané „appky“. To vše, aniž byste museli instalovat celou aplikaci. Ideální použití je například on-line nakupování, ukázky her a sociální sítě. Google během několika následujících dnů uvolní také Instant Apps SDK i pro vývojáře.

3. Rychlé nastavení

Android dříve nabízel velmi nepřehledné menu nastavení. Ovšem ne na dlouho. Apple totiž přišel s novým ovládacím panelem, kterým se inspiroval Google a vytvořil rychlé a přehledné nastavení. Uživatelé tak mají snadný přístup k přizpůsobitelnému menu, které jim umožňuje vyladit více než tucet různých nastavení. Nejhorší na iOS je, že disponuje ovládacími panely, které nejsou přizpůsobitelné. Android má oproti Applu mnohem širší rozsah nastavení.

4. Klávesnice

Systémová klávesnice v podání Applu kompletně změnila používání telefonu jako takového. Nicméně, i tak oproti konkurenci je značně ochuzená. V první řadě nepodporuje různá gesta, zkratky a psaní tažením, což dnes nabízí základní klávesnice všech telefonů s Androidum.

Donedávna nepodporoval iOS ani klávesnice od třetích stran, což se sice s příchodem iOS 8 změnilo, ovšem zpočátku byly s podporou velké problémy, klávesnice padaly a zasekávaly se. Současná situace je lepší, ale vývojáři mají stále svázané ruce, což je ovšem dáno především tím, že Apple klade důraz zejména na bezpečnost.

5. Aktualizace softwaru

Je sice pravda, že Android ngeke iOS konkurovat v dostupnosti aktualizací jako takové, protože u Applu dostanou nejnovější software všichni majitelé kompatibilního zařízení najednou, ale i tak má Android v něčem navrch. Nový mechanismus aktualizace pro Android Nougat je totiž brilantní. Místo toho, abyste museli zanechat všech svých činností na telefonu a přejít k aktualizaci, můžete nyní nový update stahovat na pozadí a přitom telefon dále používat. To umí vlastně i iOS, jenže u Androidu 7.0 probíhá i instalace nové verze na pozadí, protože se vše nahraje na samostatný oddíl, poté stačí jen zařízení restartovat a okamžitě jste na novém systému. U iOS instalace trvá klidně i půl hodiny a více a během ní nemůžete zařízení používat.

I-Samsung-Galaxy-S7-Android-7-Nougat-iOS-10-Apple-iPhone-6s-3

Okufundwa kakhulu namuhla

.